Connect with us

Αθλητισμός

Επιστροφή στις νίκες για τον Χαρίλαο Τρικούπη

14671224_1293695424016397_8983948121474413854_n-640x360

Τη δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’Εθνικής κατηγορίας πανηγύρισε η ομάδα μας χθες το απόγευμα στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου επικρατώντας του Α.Ο.Πολυγύρου με 69-63 στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής.Η ομάδα μας έδειξε ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο από αυτό της περασμένης Κυριακής αφήνοντας πίσω την ήττα και την κακή εμφάνιση από τον Α.Ο.Αγρινίου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα πάντως για ακόμη ένα παιχνίδι οι παίχτες μας παρουσιάστηκαν νευρικοί δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 1-7 και 8-9.Με την είσοδο των Παπαδιονυσίου και Ψάλτου στο παιχνίδι η ομάδα μας βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ έσφιξε για τα καλά την άμυνα της με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει υπέρ μας με βραχεία κεφαλή 16-14.

dsc_1813

Στη δεύτερη περίοδο αρχίσαμε να χτίζουμε μια διαφορά χάρη στην εκπληκτική άμυνα των παιχτών μας οι οποίοι ανάγκασαν την αντίπαλη ομάδα να μείνει χωρίς πόντο στα πρώτα 5,30 λεπτά.Την ίδια ώρα, με μπροστάρηδες τους Παπαδιονυσίου,Μουράτογλου και Παπαρέγκα οι οποίοι έβρισκαν με σχετική ευκολία το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι,η ομάδα μας προηγούταν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά (34-19) πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Χαρίλαο Τρικούπη να προηγείται με 38-27.

dsc_2033

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 4-0 από την ομάδα μας που ξαναέστειλε τη διαφορά στο +15 (42-27).Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων,οι οποίοι με καλύτερους παίχτες τους Πιπιλιάρη,Νούκαρη και Νησιώτη άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά εκμεταλεύομενοι στο έπακρο το <<νεκρό διάστημα>> των παιχτών μας με αποτέλεσμα με τη λήξη της 3ης περιόδου να είναι πίσω στο σκορ 47-43 έχοντας επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι.

dsc_2164

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά με τους παίχτες και των 2 ομάδων να τα δίνουν όλα για τη νίκη.Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σύμμαχο τους και το ψυχολογικό αβαντάζ που είχαν αποκτήσει με τη κάλυψη της διαφοράς και παίζοντας απόλυτα πειθαρχημένα και συγκεντρωμένα καταφέρνουν να περάσουν μετά από πάρα πολύ ώρα ξανά μπροστά στο σκορ 6.45 πριν τη λήξη του παιχνιδιού με 50-51 και λίγο αργότερα με 52-53.Και κάπου εκεί μπαίνει στην εξίσωση του παιχνιδιού ο παράγοντας έδρα.Ο κόσμος στη κερκίδα ξεσηκώνεται και <<σπρώχνει>> με τον τρόπο του την ομάδα.Μαζί με τον κόσμο δηλώνει παρών και ο Δημήτρης Μουράτογλου που με συνεχόμενους πόντους,ασσίστ και πολύ καλές άμυνες ξεκολάει την ομάδα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά και ξαναπαίρνουμε την πρωτοπορία στο σκορ με 61-53 βάζοντας τις βάσεις για τη 2η μας νίκη.Ο Πολύγυρος κάνει την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά παρά τα τρίποντα των Παπασαραφιανού και Νούκαρη δεν μπορεί να επιστρέψει καθώς οι παίχτες μας με καθαρό μυαλό ροκανίζουν το χρόνο που απομένει για να τελειώσει το παιχνίδι ενώ ο Παπαδιονυσίου είναι απόλυτα εύστοχος στις ελεύθερες βολές που κερδίζει.Τελικό αποτέλεσμα λοιπόν 69-63 και νίκη για την ομάδα μας.

dsc_2161

Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας για την ομάδα μας την Κυριακή 23/10 στο κλειστό του Αγίου Παύλου στη Χαλκιδική με αντίπαλο την Ευρώπη Πευκοχωρίου.