Conference League – Α.Ε.Κ.: Από άνετη σε… οριακή νίκη με την εικόνα στην επανάληψη (Video)

Η αναμέτρηση της Α.Ε.Κ. με την Ίντερ Εσκάλδες αποκάλυψε ενδιαφέρουσες τάσεις στην αγωνιστική απόδοση της ομάδας εντός έδρας, στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για τα προκριματικά του Conference League.

Η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε σφυροκόπημα και γρήγορα βρέθηκε μπροστά με 4-0!

Όλα έδειχναν ότι θα ήταν μια εύκολη νίκη.

Όμως, από το δεύτερο ημίχρονο και μετά, η ομάδα σαν να… χαλάρωσε.

Η αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της «Ένωσης» και μας έβαλε δύσκολα, μειώνοντας σε 4-3.

-Το καλό: Ξεκίνησε δυνατά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και έδειξε πως μπορεί να σκοράρει.

-Το κακό: Χαλάρωσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε λάθη και έδωσε στην αντίπαλο την ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι.

Τι πρέπει να γίνει;

• Συγκέντρωση σε όλο το παιχνίδι: Πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι παίκτες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
  • Προσοχή στα λάθη: Τα λάθη πληρώνονται. Πρέπει να είναι προσεκτικοί, ειδικά στην άμυνα.
  • Εξασκήσεις σε δύσκολες καταστάσεις: Να προετοιμάζονται καλύτερα για παιχνίδια, για να μην επαναληφθούν τέτοιες καταστάσεις.

Α.Ε.Κ. (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Χατζισαφί (75′ Μάνταλος), Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (64′ Γαλανόπουλος), Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (64′ Κοϊτά), Ελίασον (64′ Φερνάντες), Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία (75′ Αμραμπατ)

Ίντερ Εσκάλδες (Οτγκερ Κάναλς): Μουνιόθ, Τόρες (63′ Σάντσεθ), Φέχερ, Πουέντες (89′ Χέρμαν), Γκαγέγο, Λόπεθ (46′ Μαρτίνεθ), Αλόνσο, Μπουχαρμά (63′ Αντρέου), Ασούμπρε (19′ Ντε Λα Τόρε), Μπερλάνγκα, Λοπέθ