Connect with us

Sports

Ιταλία: Διακρίσεις για τους Έλληνες Αθλητές στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Θαλάσσιου Σκι

Μετά το πέρας του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Θαλάσσιου Σκι Νέων, κάτω των 14 & 17 ετών, που διεξήχθη στην Ιταλία, στις 21 – 25/8/2024, η Εθνική Ομάδα Νέων επιστρέφει στη χώρα μας, με τις κάτωθι διακρίσεις:
italia-diakriseis-gia-tous-ellines-athlites-sto-panevropaiko-protathlima-neon-thalassiou-ski

Συγκεκριμένα ο Πρωταθλητής μας, ΚΟΥΣΑΘΑΝΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, κατέκτησε την 4η θέση στο αγώνισμα του σλάλομ, με επίδοση 3 μπάλες στα 11.25 μέτρα σχοινί με 58 χλμ. και την 6η θέση στο τρίαθλο, (συνολική βαθμολογία σλάλομ – φιγούρες – άλμα), στην κατηγορία κάτω των 17 ετών.

ο αθλητής μας, ΣΙΛΒΕΣΤΡΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ, του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης, κατέκτησε την 6η θέση στο τρίαθλο, (συνολική βαθμολογία σλάλομ – φιγούρες – άλμα) και την 7η θέση στο αγώνισμα του άλματος, με επίδοση 28,1 μέτρα, στην κατηγορία κάτω των 14 ετών.

ο αθλητής μας, ΠΕΔΙΚΑΡΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ, του Ναυτικού Ομίλου Πόρου Τροιζηνίας, κατέκτησε την 8η θέση στο αγώνισμα του σλάλομ, με επίδοση 2 μπάλες στα 12.00 μέτρα σχοινί με 55 χλμ. στην κατηγορία κάτω των 14 ετών.

ο αθλητής μας, ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, του Ναυτικού Ομίλου Κατοίκων Βουλιαγμένης, κατέκτησε την 8η θέση στο αγώνισμα του σλάλομ, με επίδοση 2 μπάλες στα 11.25 μέτρα σχοινί με 58 χλμ., στην κατηγορία κάτω των 17 ετών.

η αθλήτρια μας, ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΗ, του Ναυτικού Ομίλου Πόρου Τροιζηνίας, κατέκτησε την 8η θέση στο αγώνισμα του σλάλομ, με επίδοση 4 μπάλες στα 13.00 μέτρα σχοινί με 52 χλμ., στην κατηγορία κάτω των 14 ετών.

η αθλήτρια μας, ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, του Ναυτικού Ομίλου Πόρου Τροιζηνίας, κατέκτησε την 8η θέση στις φιγούρες με 3.370 βαθμούς, στην κατηγορία κάτω των 17 ετών.

Στην αποστολή της Εθνικής Ομάδας συμμετείχαν ακόμα στην κατηγορία κάτω των 14 ετών, η αθλήτρια Ντόϊμα Ηλέκτρα και ο αθλητής Δημουδιάς Κωνσταντίνος, όπου η Ελληνική Ομάδα κατετάγη στην 7η θέση με 3.854,92 βαθμούς στην ομαδική βαθμολογία, στις 18 χώρες που συμμετείχαν.

Επίσης, στην κατηγορία κάτω των 17 ετών, συμμετείχαν οι αθλήτριες Γλύκα Χαρά Σωτηρία και Παπαδάκη Κατερίνα, καθώς και ο αθλητής Λουδάρος Στέφανος, όπου η Ελληνική Ομάδα κατετάγη στην 8η θέση με 4.777,23 βαθμούς στην ομαδική βαθμολογία, στις 21 χώρες που συμμετείχαν.

Τέλος, όλοι οι Αθλητές μας όλων των κατηγοριών συνέβαλλαν ώστε η Ελληνική Ομάδα να καταταγεί στην 9η θέση με 8.632,15 βαθμούς στην ομαδική βαθμολογία, στις 22 χώρες που συμμετείχαν.