Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Άλλο ένα αυτογκολ και άνετη πρόκριση για την Ισπανία! (Video)

Η Ισπανία πανηγύρισε μια εμφατική νίκη 4-1 επί της Γεωργίας, σπάζοντας την κατάρα έξι χρόνων στα νοκ άουτ και εξασφαλίζοντας θέση στα Προημιτελικά του Euro 2024.
uefa-euro-2024-allo-ena-aftogkol-kai-aneti-prokrisi-gia-tin-ispania-video

Παρά το γρήγορο γκολ του Λε Νορμάν που έφερε την Γεωργία μπροστά στο σκορ, η «Φούρια Ρόχα» απάντησε δυναμικά.

Ο Ρόδρι ισοφάρισε πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ οι Νίκο Γουίλιαμς, Όλμο και Ρουίθ σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο, χαρίζοντας μια πειστική νίκη στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Η Ισπανία κυριάρχησε στο παιχνίδι, έχοντας 36 τελικές προσπάθειες προς την εστία της Γεωργίας.

Ο Γιαμάλ, παρά την εξαιρετική του εμφάνιση, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ οι Ρόδρι, Νίκο Γουίλιαμς και Όλμο άνοιξαν τον λογαριασμό τους στο φετινό τουρνουά.

Από την πλευρά της, η Γεωργία αποχαιρετά το Euro 2024 με ήττα, αλλά και με πολύτιμες εμπειρίες.

Ο Τερματοφύλακας Μαμαρντασβίλι ξεχώρισε με τις αποκρούσεις του, ωστόσο, η αμυντική αστάθεια της ομάδας στάθηκε εμπόδιο στην πρόκριση.

Η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γερμανία στα προημιτελικά, σε ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι που υπόσχεται σκληρές «μάχες».

Oι ενδεκάδες του ματς:

Ισπανία (Λουίς Ντε Λε Φουέντε): Ουνάι Σιμλόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66’ Γκριμάλντο), Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ (81’ Μερίνο), Πέδρι (52’ Ντάνι Όλμο), Νίκο Γουίλιαμς, Γιαμάλ, Μοράτα (66’ Ογιαρθάμπαλ).

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάντζε, Κασία, Γκβελεσιάνι (79’ Κβεκβεσκίρι), Ντβάλι, Λοχοσβίλι (63’ Νταβιτασβίλι), Κιτεϊσβίλι (41’ Ατουνασβίλι), Τσακβετάτζε (63’ Τσιταϊσβίλι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσκέλια, Μικαουτάτζε (79’ Ζιβζιβάτζε)