Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Με Όλμο και Μερίνο στα Ημιτελικά η Ισπανία – «Φωνάζουν» οι Γερμανοί (Video)

Η Ισπανία επικράτησε δραματικά της Γερμανίας με 2-1 στην Παράταση, εξασφαλίζοντας μια θέση στα Ημιτελικά του Euro 2024!
uefa-euro-2024-me-olmo-kai-merino-sta-imitelika-i-ispania-fonazoun-oi-germanoi-video

Το παιχνίδι στο Στουτγκάρδη ήταν συναρπαστικό, με την Ισπανία να προηγείται νωρίς στο σκορ με τον Ντάνι Όλμο στο 51ο λεπτό.

Η Γερμανία ισοφάρισε στο 89ο λεπτό με τον Γιόσουα Κίμιχ, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα ημίχρονο, η Ισπανία βρήκε τον δρόμο προς τη νίκη με γκολ του Μικελ Μερίνο στο 120ο λεπτό.

Η νίκη ήρθε με κόστος, καθώς οι Λε Νορμάν, Καρβαχάλ και Μοράτα χάνουν τον ημιτελικό λόγω καρτών.

Η «Φούρια Ρόχα» έδειξε ψυχραιμία και αποφασιστικότητα, πετυχαίνοντας μια σπουδαία νίκη κόντρα σε ένα ισχυρό αντίπαλο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Όλμο, ο οποίος σκόραρε και δημιούργησε το νικητήριο γκολ.

Στον Ημιτελικό, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Γαλλία – Πορτογαλία.

Ισπανία (Λούις Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46΄Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Γουίλιαμς (80΄Μερίνο), Γιαμάλ, Πέδρι (8΄Όλμο), Μοράτα (80΄Ογιαρθάμπαλ)

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα (80΄Μίλερ), Ράουμ (57΄Μίτελσταντ), Τσαν (46΄Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Σανέ (46΄Βιρτς), Γκιντογκάν (57΄Φίλκρουγκ), Χάβερτς (91΄Άντον)