Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Μοιραίος για την Πορτογαλία ο Φέλιξ και η Γαλλία στα Ημιτελικά! (Video)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στα Προημιτελικά του Euro 2024, η Γαλλία επικράτησε της Πορτογαλίας στα πέναλτι (5-3) μετά από 0-0 ισοπαλία στην κανονική διάρκεια και την Παράταση.
portogalia gallia euro

Η Πορτογαλία είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στον αγώνα, με τον Πέπε να ηγείται μίας άμυνας από ατσάλι.

Ο Ρονάλντο, από την άλλη, έχασε την ευκαιρία να γράψει ιστορία, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Γαλλία χαμογέλασε.

Ο Ζοάο Φέλιξ αστόχησε για την Πορτογαλία, χαρίζοντας στους «τρικολόρ» την πρόκριση στα Ημιτελικά, όπου θα συναντήσουν την Ισπανία.

Παρά την άτυχη κατάληξη, η Πορτογαλία μπορεί να κρατήσει ψηλά το κεφάλι, αφού έπαιξε με πάθος και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Συνολικά, ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι που άφησε άπαντες με άψογη γεύση.