UEFA Euro 2024: Στους «8» η Πορτογαλία με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντιόγκο Κόστα! (Video)

Σε ένα δραματικό παιχνίδι γεμάτο σασπένς στη Φρανκφούρτη, η Πορτογαλία επικράτησε της Σλοβενίας 3-0 στα πέναλτι, μετά από ισοπαλία 0-0 στην κανονική διάρκεια και την παράταση.

Ο ήρωας για τους Ίβηρες ήταν ο τερματοφύλακας Ντιόγκο Κόστα, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι στη διαδικασία, σφραγίζοντας την πρόκριση στους προημιτελικούς του Euro 2024.

Κρίσιμοι σταθμοί:

105′: Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αστόχησε από την άσπρη βούλα, με τον Όμπλακ να αποκρούει το πέναλτι του αρχηγού της Πορτογαλίας.

115′: Ο Σέσκο απώλεσε μια χρυσή ευκαιρία για τη Σλοβενία, με τον Κόστα να πραγματοποιεί μια θεαματική απόκρουση.

Πέναλτι: Ο Κόστα απέκρουσε τα πέναλτι των Ίλιτσιτς, Μπάλκοβετς και Βέρμπιτς, χαρίζοντας την νίκη στην Πορτογαλία.

Σημαντικά σημεία:

• Η Πορτογαλία προκρίθηκε στους Προημιτελικούς για 7η φορά στην ιστορία της.
  • Θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία σε επανάληψη του τελικού του 2016.
  • Ο Ντιόγκο Κόστα αναδείχθηκε MVP του αγώνα με τις καθοριστικές του επεμβάσεις.
  • Η Πορτογαλία, παρά τις χαμένες ευκαιρίες και το άστοχο πέναλτι του Ρονάλντο, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει την πορεία της στο Euro 2024.

Η ομάδα έδειξε ψυχραιμία στα πέναλτι και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια μαχητική Σλοβενία.

Οι ενδεκάδες του ματς:

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Νούνο Μέντες, Πέπε (117’ Ρούμπεν Νέβες), Ρούμπεν Ντίας, Ζοάο Κανσέλο (117’ Σεμέντο), Ζοάο Παλίνια, Βιτίνια (65’ Ντιόγκο Ζότα), Μπρούνο Φερνάντες, Λεάο (76’ Κονσεϊσάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρονάλντο.

Σλοβενία (Ματίας Κεκ): Όμπλακ, Κάρνιτσικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκονετς, Έλσνικ (106’ Ίλιτσιτς), Τσέριν, Στογιάνοβιτς (86’ Βέρμπιτς), Μλάκαρ (74’ Στάνκοβιτς), Σέσκο, Σπόραρ (75’ Τσέλαρ).