Connect with us

Ποδόσφαιρο

UEFA Euro 2024: Τρόμαξε αλλά προκρίθηκε η Αγγλία – Με Ελβετία στους «8» (Video)

Η Αγγλία νίκησε δραματικά τη Σλοβακία 2-1 στη Φάση των «16» του Euro 2024, χάρη σε ένα γκολ στο 96ο λεπτό από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ και ένα εύστοχο πέναλτι από τον Χάρι Κέιν στην παράταση.
uefa-euro-2024-tromaxe-alla-prokrithike-i-anglia-me-elvetia-stous-8-video

Ο αγώνας στο Γκελζενκίρχεν ήταν αμφίρροπος, με τη Σλοβακία να προηγείται με το γκολ του Ρόμπερτ Μακ στο 17ο λεπτό.

Η Αγγλία πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η άμυνα της Σλοβακίας άντεχε μέχρι το 90ο+6′, όταν ο Μπέλιγχαμ με ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα για να στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, η Αγγλία συνέχισε να πιέζει και κέρδισε πέναλτι στο 105ο λεπτό όταν ο Ντούσαν Κούτσκα ανέτρεψε τον Μέισον Μάουντ.

Ο Κέιν ευστόχησε από την άσπρη βούλα, χαρίζοντας στα «Τρία Λιοντάρια» την πολύτιμη νίκη.

Η Αγγλία θα αντιμετωπίσει την Ελβετία στα Προημιτελικά, ενώ η Σλοβακία αποχαιρετά το Τουρνουά με ψηλά το κεφάλι, αφού έδωσε σκληρές μάχες απέναντι σε δυνατούς αντιπάλους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αγγλία έχει πλέον 11 αγώνες στα νοκ-άουτ φάση του Euro με ρεκόρ 4 νίκες, 5 ήττες και 2 ισοπαλίες.